Spis treści >> Lekcja 1 - Czym jest landing page

Czym jest landing page?

Czym jest landing page?

Każdy marketer wie czym jest landing page. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób powinien być on zaprojektowany oraz dlaczego każdy element na landingu ma bezpośredni wpływ na realizację celów biznesowych. Poniżej przedstawię i uporządkuję wiedzę, którą w okresie ostatnich lat zgromadzono na temat stron docelowych. Pozwoli to w pełni wykorzystać i zrozumieć potencjał landing page zarówno w procesie zbierania leadów i wsparcia sprzedaży.

Z tej lekcji dowiesz się:

 • Czym jest landing page,
 • Dlaczego 8 sekund jest istotne w kontekście umiejętności utrzymania uwagi odbiorcy,
 • Jaka jest różnica pomiędzy landingiem a stroną firmową,
 • Dlaczego warto kierować reklamę na landing page,
 • Gdzie można wykorzystać landing page,
 • Dlaczego warto wykorzystywać landing page w kampaniach marketingowych,
 • Jak w prosty sposób osiągnąć wzrost współczynnika konwersji.

Czym jest landing page

Landing page (strona docelowa) jest miejscem, do którego kierowany jest użytkownik wskutek podejmowanych przez firmę działań marketingowych. Jest to miejsce styku potencjalnego klienta z promowanym produktem, usługą.

Powyższy diagram jasno pokazuje, że landing page jest uniwersalnym narzędziem i może zostać wykorzystany niezależnie od rodzaju kampanii reklamowej. W zależności od celu, jaki realizować ma kampania, landing page pozwoli efektywnie sprzedawać lub generować leady.


To właśnie uniwersalność i ukierunkowanie na określony cel pozwala marketerom odpowiedzieć na pytanie: “skąd wziąć klientów na mój produkt?”.

Masz tylko 8 sekund!

Powołując się na badanie przeprowadzone przez kanadyjski oddział Microsoftu, współczesny człowiek jest w stanie skoncentrować się na przekazie marketingowym jedynie przez 8 sekund! Dlatego tak istotne jest wykorzystanie stron docelowych w kontekście realizacji precyzyjnie określonych działań marketingowych, np. pobranie e-booka lub wypełnienie formularza. Dobrze przygotowany landing page jest w stanie szybko i jasno wskazać wartość, której odbiorca poszukiwał.

Landing page nie jest stroną firmową!

Tworząc landing page stawiamy przed nim jeden, precyzyjnie określony cel np. generowanie leadów. Celów strony firmowej może być wiele np. kontakt telefoniczny, kontakt mailowy, zapoznanie się z ofertą, wejście na blog czy wspomniane generowanie leadów. To odróżnia landing page od klasycznej strony.


Najlepsze strony docelowe swój układ, treść i grafikę mają skupioną wokół realizacji celu, bez zbędnych rozpraszaczy, które to utrudniają. Rozpraszaczem jest wszystko, co odciąga uwagę od celu jaki, ma strona realizować. Należy przez to rozumieć różnego rodzaju odnośniki do podstron, profili w sieciach społecznościowych, innych produktów czy usług, które mamy w ofercie. Innymi słowy landing page musi sprawnie generować leady.


Strona firmowa ma rozbudowaną strukturę. Porównując ją do landing page można stwierdzić, że jest przeładowana treścią i grafiką. Z uwagi na mnogość możliwości, realizacja celu kampanii na stronie firmowej jest utrudniona.


Doskonałym przykładem na wskazanie tych różnic będą strony Telewizji Cyfrowej nc+:

Jakie mamy szansę, że użytkownik zainteresowany ofertą rodzinnej telewizji znajdzie ją na stronie nc+? Ilość kolorów i możliwości do kliknięcia sprawiają, że jest to bardzo utrudnione, na pierwszy rzut oka niemal niemożliwe.

Dlatego nc+ tworząc kampanie reklamowe, kieruje użytkowników na specjalne strony docelowe, które ułatwiają zrealizować cel określony w kampanii.


Kolejnym przykładem jest Indos, firma działająca w kilku obszarach, m.in. na rynku windykacyjnym:

W przypadku tej strony firmowej można naliczyć ponad 30 elementów, w które można kliknąć. Dla porównania na landing page jest jedynie wyeksponowany przycisk call-to-action. Na stronie firmowej mamy szanse jak 30:1, że użytkownik wykona oczekiwaną akcję.

Na landingu cała uwaga jest skupiona na realizacji naszego celu. Dlatego warto mieć to na uwadze gdzie ląduje użytkownik, po kliknięciu w reklamę np. AdWords.

Dlaczego warto kierować reklamę na landing page

W dzisiejszych czasach gdy wszystko jest smart, insta i snap, marketer musi szczególną uwagę przykładać, aby kliknięcie na reklamę zamienić w konwersję. Co nie jest prostym zadaniem, a na sukces składa się wiele czynników. Kierunek, w jakim podąża internet, rozwój mediów społecznościowych i konieczność dotrzymania kroku współczesnym użytkownikom zmieniła podejście do marketingu, jaki znaliśmy. Doskonale tę zmianę opisał Andrew Chen:

Planowanie działań marketingowych, dobór narzędzi, a następnie analiza skuteczności tych działań, to w tej chwili podstawa pracy marketera, czy też growth hackera. Landing page jest odpowiedzią na dużą część problemów, jakim musimy współcześnie stawić czoła. Stworzenie strony docelowej, a następnie prowadzenie testów A/B pozwoli nam lepiej dopasować nasz przekaz, aby osiągnąć jak najwyższy poziom konwersji.


Co jeszcze przemawia za landing page to łatwość odnalezienia poszukiwanego produktu/usługi. Promując określony produkt zależy nam, żeby zainteresowany użytkownik z łatwością go odnalazł i kupił. Jeżeli po kliknięciu w reklamę wyląduje na dedykowanej stronie docelowej, najpewniej skonwertuje. Jeśli reklama przekieruje go na stronę firmową może zauważyć inne produkty, o których wcześniej nie myślał. Tym samym szanse na konwersje znacznie maleją, bo cały jego proces decyzyjny rozpoczyna się od nowa. Tworząc strategię działań marketingowych, zastanawiając się nad skutecznym kanałem promocji jednym z ważniejszych czynników, które mają znaczenie w procesie doboru narzędzi jest ROI - stopa zwrotu kosztów poniesionych na realizację działań marketingowych. Innymi słowy, ile wydamy na działania marketingowe, a ile zarobimy.


W opisanym wyżej przypadku klikając w reklamę, która przekieruje na stronę firmową, wydamy zdecydowanie więcej pieniędzy. Użytkownik może opuścić naszą stronę po kilku sekundach, ponieważ nie znalazł tego, czego szukał.

Dobrze przygotowany landing page, na którym znajduje się to, czego użytkownik poszukiwał niweluje to ryzyko. Wpływa to bezpośrednio na ROI, co dla każdego marketera jest istotne.

Gdzie można wykorzystać landing page

Jeśli jesteśmy w stanie określić mierzalny cel do osiągnięcia w trakcie trwania kampanii reklamowej, landing page jest do tego idealnym rozwiązaniem. Możliwości użycia stron docelowych są praktycznie nieograniczone, do czego zdążyli nas przyzwyczaić użytkownicy.


Do najczęstszych zastosowań landing page w zakresie generowania leadów należy wymienić, akcje związane z:

 • e-bookami, poradnikami i innymi dokumentami stanowiącymi wartość merytoryczną dla użytkownika, np.

Photo: http://get.brand24.net/the-social-listening-bible-ebook/

 • zapisami na webinary, konferencje, szkolenia i imprezy, np.
 • rejestracją w serwisie, np.

Photo: https://prowly.com

 • zapisami do wszelkich subskrypcji, newsletterów, np.
 • zakupami określonych produktów, gdzie zostajemy przekierowani na stronę na które dokonamy zakupu, np.
 • zakupami określonych usług poprzez wypełnienie formularza, np.

Photo: http://seo.zgred.pl/

Dlaczego warto wykorzystywać landing page w kampaniach marketingowych?

Powyższy wykres pokazuje wspomnianą wcześniej zmianę w konsumpcji treści. Czas, w którym jesteśmy w sieci, jest co roku coraz dłuższy. Spada natomiast średni czas, jaki spędzamy na stronach internetowych. Jest to dla marketerów jasny sygnał, że zmienia się nasze patrzenie na strony internetowe. Już nie oczekujemy skomplikowanych stron internetowych, przeładowanych treścią. W zamian za to oczekujemy prostych, spersonalizowanych stron, na których od razu dostaniemy, to czego szukaliśmy. Dlatego skierowanie ruchu na dedykowany landing page wydaje się być najlepszym możliwym posunięciem.


Landing page powinien być narzędziem świadomie wybieranym do realizacji celu. Stosując zasadę “jeden landing, jeden cel” możesz zwiększyć współczynnik konwersji.

Zaletami najczęściej wymienianymi przez naszych klientów są:

 • oszczędność czasu i pieniędzy - stworzysz go samodzielnie, bez konieczności angażowania np. grafika czy web designera,
 • wzrost współczynnika konwersji - skierowanie ruchu bezpośrednio na landing page, zamiast na stronę firmową,
 • tworzenie landing page bez specjalistycznej wiedzy przy użyciu edytora wizualnego - elementy dodajesz metodą “przeciągnij i upuść”,
 • bezproblemowe prowadzanie testów a/b na landing page’ach - sprawdzisz, który wariant lepiej konwertuje,
 • proste tworzenie wielu landingów, ustawionych pod inny kanał dotarcia (np. Facebook czy AdWords), poprzez duplikowanie i kopiowanie już istniejących stron docelowych,
 • łatwa analiza kampanii i możliwość szybkiego reagowania.

Niezależnie czy landing page ma generować leady, czy rozpoczynać proces sprzedażowy jest on miejscem, w którym cała uwaga użytkownika jest skupiona na realizacji naszego celu. Jeśli już wykorzystujesz landing page w swoich działaniach marketingowych jesteś o krok bliżej do jego realizacji.

Landing page prostym sposobem na wzrost współczynnika konwersji

Większość marketerów i przedsiębiorców boryka się z problemem niesatysfakcjonującego lub mówiąc wprost niskiego współczynnika konwersji. Szukając rozwiązania, zwiększają wydatki na reklamę, która pomimo przyciągnięcia nowych użytkowników na stronę nie przynosi oczekiwanych wzrostów sprzedaży. Reklama to jedna strona medalu. Kluczem do wzrostu konwersji jest strona, która umożliwi realizację sprzedaży, którą działania reklamowe zapoczątkowały.

Problemów, które powodują niską konwersję jest kilka m.in.:

 • strona internetowa, która nie została zaprojektowana z myślą o realizacji określonej konwersji, strona nie zaprojektowana z zasadami UX design,
 • kierowanie ruchu z reklam na stronę firmową,
 • wprowadzanie zmian w strukturze e-sklep bez specjalistycznej wiedzy, zmiany wprowadzane “na oko”,
 • brak możliwości prostego dokonywania zmian na stronie w związku ze złożoną strukturą firmy (duże firmy i firmy, które centrale posiadają za granicą Polski).

Najprostszym rozwiązaniem problemów jest dobrze przygotowany landing page, który będzie realizował nasz cel, czyli wzrost konwersji. Dlaczego?

 • landing page nie jest bezpośrednio powiązany ze stroną firmową, możemy go samodzielnie, w prosty sposób przygotować, tym samym użytkownik zobaczy tylko to, czego szukał,
 • skierowanie ruchu na stronę docelową pozwoli nam realizować nasz cel, a użytkownik od razu zrealizuje akcję, która go tu skierowała np. zakup określonej usługi, a ty będziesz miał czas na wykonanie optymalizacji na stronie firmowej, bez narażania się na ryzyko utraty pieniędzy,
 • skorzystanie z gotowych szablonów landing page, które zostały zaprojektowane zgodnie ze standardami UX i z myślą o uzyskaniu jak najlepszego współczynnika konwersji,
 • ominięcie działu IT i deweloperów, duże firmy mogą samodzielnie tworzyć landing page, który będzie jako subdomena do strony firmowej, tym samym omijają długi proces realizacji zmian, który utrudniał im bycie konkurencyjnym i elastycznym w stosunku do konkurencji.

Przesłanek, które przemawiają za wykorzystywaniem landing page jest wiele. Mam nadzieje, że moje krótkie wprowadzenie pokazało, jak wielki potencjał kryje w sobie prosta strona docelowa.


Przed tobą kolejne lekcje, z których dowiesz się niemal wszystkiego, co związane jest z landingami. Jeśli pojawią się pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi, zapytaj nas w komentarzu. Odpowiemy na każde pytania! :)

Pobierz ebook #dobrylanding i przekonaj się, jak łatwo zrobić skuteczny landing page!

Pobieram ebooka!
_
Robert Marczak
Education Manager w Landingi.com


Jeżeli jest jakiś temat, który dotyczy landing pages i optymalizacji konwersji na pewno będzie tam chciał wsadzić swoje trzy gorsze. Prywatnie mąż i ojciec, fan nowych technologii i sportów walki. Uzależniony od kawy i Twittera.

Chcesz dostawać informacje o kolejnych akcjach?

Wiesz już wszystko?

Wypróbuj Landingi

Zakładam konto >>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter!

Zapisz mnie

Wiesz już wszystko? Wypróbuj Landingi

Zakładam konto >>
×